Czy powróci kombi z kratką?

Czy powróci kombi z kratką?

Nie wiadomo, kiedy zostaną wdrożone w Polsce nowe przepisy dotyczące odliczeń VAT od zakupu nowych pojazdów. Przedsiębiorstwa, które planują kupno samochodu służbowego, są teraz w niemałym impasie.

Od dawna wiadomo, że czeka nas zmiana przepisów regulujących zasady odliczania VAT przy zakupie pojazdów służbowych. Na mocy obecnie obowiązującego art. 86a ustawy o VAT przedsiębiorcy mogą odliczyć jedynie część tego podatku: nie więcej niż 6 000 zł i nie więcej niż 60% podatku naliczonego przy zakupie auta.

Jak będzie od 1 stycznia 2014?

Wciąż nie wiadomo, ponieważ na 1 stycznia rząd raczej nie zdąży już dostosować polskich przepisów do derogacji Komisji Europejskiej (derogacja wyłącza Polskę z obowiązku wypełnienia niektórych przepisów Unii Europejskiej – rząd przekazał Komisji wniosek w tej sprawie w czerwcu br.). Decyzja o derogacji ma zapaść w najbliższej przyszłości, być może jeszcze w tym roku.
Na razie KE przedstawiła projekt decyzji, z której wynika, że przychyli się do wniosku polskiego rządu. We wniosku założono, że przy zakupie pojazdów służbowych przedsiębiorcy będą mogli:

  • odliczać 50% VAT (już bez limitu kwotowego) lub
  • odliczać pełen VAT (100%), ale pod warunkiem, że pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych.

Zamieszanie z odliczaniem VAT od zakupu pojazdów

Ponieważ Komisja nie wydała jeszcze ostatecznej decyzji, jest pewne, że od stycznia przepisy nie zaczną obowiązywać, a to dlatego, że po wydaniu przez KE decyzji, rząd zobowiązany jest jeszcze wydać rozporządzenie, na mocy którego wcieli w życie nowe prawo. A zatem po 1 stycznia 2014 przez jakiś czas będą obowiązywały dotychczasowe regulacje. W takiej sytuacji, przedsiębiorcy planujący zakup (lub leasing lub dzierżawę) samochodu, mogą policzyć, który wariant odliczenia jest dla nich korzystniejszy. Maksymalne, kwotowe odliczenie podatku przy obecnie obowiązujących przepisach możliwe jest w sytuacji, gdy cena netto pojazdu wynosi 43 500 zł (brutto: 53 500 zł). Limit (6 000 zł) uniemożliwia odliczanie większych kwot przy zakupie droższych pojazdów. Po wejściu w życie nowych przepisów, podatnik będzie mógł odliczyć 50% podatku, ale bez limitu kwotowego. To oznacza, że 6 000 zł odliczy przy zakupie pojazdu w cenie netto ok. 52 000 zł (63 960 zł brutto). W konsekwencji, zakup droższego niż owe 64 000 zł pojazdu umożliwi odliczenie proporcjonalnie większej niż aktualnie kwoty. Mając na uwadze powyższe, łatwiej zdecydować, czy bardziej opłaca się kupić samochód teraz, czy lepiej czekać na nowelizację przepisów. Sęk w tym, że nie wiadomo, kiedy dokładnie można się spodziewać nowelizacji…

Nowe przepisy wskazują, że przedsiębiorcy będą mogli odliczyć także pełen VAT, ale pod warunkiem, że pojazd będzie wykorzystywany… wyłącznie do celów służbowych. Niestety nie jest jasne, jak w sposób pewny i nie budzący wątpliwości przedsiębiorstwa miałyby to dokumentować. Eksperci spodziewają się restrykcyjnych kontroli fiskusa, podkreślając, że już nawet w przypadku dojazdu z domu do pracy (lub z pracy do domu) należy uznać, że pełne odliczenie będzie kwestionowane. W takiej sytuacji przedsiębiorstwo nie tylko będzie zmuszone zwrócić 50% VAT, ale także… uregulować odsetki!

Ponadto warto zwrócić uwagę, że wchodzące w życie od 1 stycznia 2014 r. nowe przepisy (art. 86a i art. 88a ustawy o VAT, Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) przewidują powrót do zasady odliczenia pełnego VAT od aut o masie do 3,5 tony z homologacją ciężarową, czyli tzw. aut z kratką.

Autorzy: Bogdan ZatorskiJoanna Kałan, źródło Blog Sage