Koszt najmu aut – dobra wiadomość dla podatników

Koszt najmu aut – dobra wiadomość dla podatników

Zdaniem Ministerstwa Finansów podatnicy mogą już bez limitu pomniejszać przychody o koszty, poniesione z tytułu najmu samochodów osobowych. To oznacza, że w przypadku najmu pojazdu, wydatków na ten cel nie trzeba ograniczać limitem wynikającym z tzw. kilometrówki.

 

W listopadzie 2013 r. ukazała się ważna interpretacja ogólna ministerstwa (nr DD2/033/55/MWJ/13/RD-111005), która dopuszcza zaliczanie w koszty pełnych wydatków ponoszonych z tytułu wynajmu samochodów osobowych. W przeszłości kwestia ta była przedmiotem sporu podatników ze skarbówką. Problem wynikał z interpretacji przepisów o PIT i CIT, które wskazywały, że wydatki na używanie samochodu, który nie jest środkiem trwałym firmy, mogą być zaliczone jedynie do limitu wynikającego z kilometrówki (iloczyn liczby przejechanych kilometrów i stawki za kilometr uzależnionej od pojemności silnika).

Spór o wykładnię przepisów trwał przez ostatnie lata. O ile bowiem ustawy o PIT oraz CIT jasno precyzują limity odliczeń dla samochodów będących środkami trwałymi podatnika, to w przypadku najmu pojazdów wątpliwości budziła interpretacja zapisu „wydatki na używanie samochodu”. W opinii podatników – i do niej przychylił się Minister Finansów w swojej interpretacji – koszt najmu samochodu nie stanowi wydatku na używanie, lecz na prawo do jego używania. To bardzo istotne, ponieważ sam koszt najmu pojazdu to zazwyczaj wysoka kwota i ograniczanie jej limitem kilometrówki przedsiębiorcy uznawali za niesprawiedliwe.

Zapewne minister wydał decyzję pod wpływem orzecznictwa sądowego, które w ostatnich latach w tej kwestii niejednokrotnie przyznawało podatnikom rację. Ostatecznie, z opinii ministerstwa możemy się dowiedzieć, że „koszty związane z używaniem samochodu to koszty posługiwania się tym samochodem. Nie obejmują kosztów uzyskania możliwości używania takiego samochodu”.

Schodząc do poziomu praktyki biznesowej, z pewnością interpretacja bardzo cieszy podatników. Może nie każdego miesiąca firma wynajmuje auto. Ale zdarza się, że samochód nagle się psuje i do wykonania obowiązków (a także, by nie utracić przychodów) trzeba szybko zdobyć auto zastępcze. W takiej sytuacji wydaje się w pełni uzasadnione, że wydatki związane z zapewnieniem firmie pojazdu stanowią koszt uzyskania przychodu.

Autor: Joanna Kałan  źródło: blog sage